Мені давно хотілось зібрати, і не вдавалось знайти ніякої вичерпної та простої WiKi про інформаційний обман, маніпуляції і когнітивну гігієну.
Почнемо з маніпуляцій, бо врешті решт вони, з початком політичного життя в Україні, почали так часто траплятися мені, що я вирішив їх фіксувати, для того щоб не звертати уваги, шукати ще, а також чіткіше усвідомити механізми цих обманів. Welcome
Брехня. Спочатку я не подумав, але найбільш очевидна, проте забувана адекватними, моральними людьми маніпуляція, це просто брехня. Називання білого чорнім, або фрази накшталт “ця людина така сама як і була” — це абсурд, ніхто не такий самий навіть два дня підряд.
Обман. Тут треба розширити погляд на брехню і зрозуміти, що брехати можна, навіть використовуючи правду. Проте, це вже більш складна операція, тому я виділю її в окреме поняття, хоча воно звісно значно виходить за межі чисто інформаційних маніпуляцій і є має вельми широке застосування в стратегіях людської поведінки.
Узагальнення. Береться якась складова, та її властивості або критика переноситься на всіх, чи якусь групу, організацію, тощо. Дуже часто використовується для провокативних вірусних публікацій в соціальних мережах. Наприклад, описується одна ситуація, а потім називається группа людей за певною ознакою, і дається їй оціночне судження.
Перебільшення. Деякі окремі елементи ситуації, чи проявів системи, стають предметом максимальної уваги, це займає багато часу, в цьому детально копаються та розглядають, тоді як насправді ця складова не така значима, та не впливає пропорційно такій увазі, чи подачі інформації.
Гіперобілізація. Це коли художніми методами, словами емоційного забарвлення, епітетами, тональністю голосу чи мімікою, створюється перебільшення самої інформації, навіть якщо вона про реальний факт. Це на стільки специфічний прийом, що я вважаю необхідним відокремлювати його від перебільшення, оскільки то технічний прийом викривлення змісту технічними прийомами з наративом, а тут мова йде про його зміст.
Метафорізація. Самі метафори це чарівні інструменти комунікації, база художньої творчості, проте в контексті маніпуляцій, використовуються ті метафори, які не відповідають описуваній реальності, або принаймні не підтверджені фактами чи вагомими аргументами, тому використовується образна історія, яка подає дійсність у викривленому сенсі, вигодному джерелу інформації.
Фреймування. Якось елемент ситуації чи складова системи подається як вся картина, без спроб передати суттєві умови, які впливають та значимі для достатньо повної передачі інформації.
Підміни. Тут ще здається є варіанти і способи, треба їх доповнити. Якесь розповсюджене поняття дається в коректному значенні, а потім наводиться інформація, яке не відповідає цьому визначенню.